Výběr toho správného pozemku pro Váš rodinný dům by měl být na začátku především subjektivní záležitostí, musíte se na něm zkrátka dobře cítit a musí se Vám líbit. Na druhou stranu dobrý pocit je jen začátek procesu zjišťování. Na katastrálním úřadě si nejprve zjistíme skutečné vlastníky, případné zatížení věcnými břemeny, předkupní práva, přesné rozměry.
Dále je důležité zjistit, zda pozemek je pro stavbu Vašeho rodinného domu vhodný. Prvním krokem by proto měla být návštěva věcně příslušného stavebního úřadu a společně s jeho pracovníkem i prostudování územního plánu dlouhodobého rozvoje, který každá obec má. Měli byste se zajímat především o různá omezení výstavby rodinného domu na vyhlédnuté parcele. Typicky se omezuje umístění stavby, výška domu, počet podlaží, směr hřebene a sklon střechy, poměr zastavěné plochy k zelené ploše, umístění oken atd. Je dobré se informovat i na záměry rozvoje okolí pozemku, průmyslová zóna nebo dálnice by Vás v sousedství asi nepotěšila. Další problémy na Vás mohou číhat v souvislosti s příjezdovou komunikací, napojením na inženýrské sítě, ochrannými pásmy (energetické rozvody, chráněná krajinná oblast, železnice, důlní činnost).
Dalším zásadním vlivem jsou Vaše osobní vazby a rodinné vztahy, Váš styl života. Vysněné místo pro jednoho může být noční můrou pro druhého. Jako zásadní se pak může jevit velikost obce a hlavně vzdálenost od našich nejbližších, od zaměstnání, školy, zdravotnických zařízení a s tím související možnost veřejné dopravy.
Základní parametry toho, jak by měly rodinné domy vypadat, určují samotné parcely: jejich velikost, světová orientace, svahovitost, stanovená omezení.
Základní parametry toho, jak měly rodinné domy vypadat, určují samotné parcely: její velikost, světová orientace, svahovitost, stanovená omezení. Musíme zachovat poměr zastavěná/zelená plocha a také vzdálenosti od hranice pozemku: rodinné důmy musí být umístěny minimálně 2 metry od hranice, od cesty alespoň 3 metry, vzájemná vzdálenost od sousedních objektů musí být nejméně 7 metrů.
Vzhledem k světovým stranám je vhodné v rodinném domě umístit obytné místnosti tak, aby byly co nejvíce prosvětlené a teplé. Na severní stranu se hodí spíše technické zázemí, koupelny, toalety. Pokud plánujeme postavit rodinný dům ve svahovitém terénu, je dobré zvážit možnost podsklepení. V návaznosti na to je vhodné se informovat na podloží pozemku, vysoká hladina spodní vody nebo naopak skalnatost může způsobit problémy. Přístupová komunikace pak může předem určit možnost vjezdu do garáže či parkovacího stání a také samotný vstup do domu.
Jako inspirace skvěle poslouží katalogy rodinných domů a různé internetové portály, avšak abyste nebyli množstvím projektů zaplaveni, je vhodné si předem ujasnit, jaké dispoziční řešení upřednostňujete a kolik místností si ve Vašem rodinném domě přejete mít. Na jednu stranu každý by měl mít svůj prostor, na druhou stranu každý pokoj navíc stavbu prodražuje.
Samostatnou kapitolu pak tvoří rozhodnutí, kam uložit naše čtyřkolové miláčky. Pokud dům podsklepujeme, může být garáž v suterénu, jinak může být součástí domu nebo taky úplně zvlášť. V poslední době se dává spíše přednost krytým stáním a rovnou spíše pro auta dvě.
Před zakoupením hotového projektu či zadáním projektové dokumentace projektantovi je ale nutné se rozhodnout, z čeho si svůj rodinný dům postavíte.
Doba, kdy se stavělo pouze z cihel, je dávno pryč. Dnes existuje široká nabídka materiálů a stavebních systémů, z kterých si můžete Váš rodinný dům postavit. Některé jsou vhodné i pro stavbu svépomocí, pro některé je nutná odborná firma. Obecně se dnes staví z: plných cihel, keramických tvárnic, tvárnic z pórobetonu i z betonu, tvárnic z dřevocementu i tvrdého polystyrenu a pak také přichází na řadu montované rodinné domy s konstrukcí z masivního dřeva a sendvičovými stěnami.
U dřevostaveb záleží více než u jiných stavebních systémů na kvalitě provedení, stavbu rodinného domu – dřevostavby svépomocí proto nelze doporučit. Rizikové může být především srážení vody ve stěnách. Kvalita provedení dřevostavby rodinného domu je tak prověřena až postupem času. S většinou firem zabývajících se dřevostavbami můžete svůj rodinný dům postavit velice rychle, avšak zdaleka ne všechny používají kvalitní stavební systém a proto stojí za to se obeznámit s termíny jako: sendvičová dřevostavba skeletová nebo panelová, stěna větraná, difúzně otevřená nebo uzavřená apod.
Rodinné domy a jejich správný výběr.
Při výběru dodavatele stavby rodinného domu se jistě vyplatí kontaktovat více firem: porovnáme si nejen ceny, ale i přístup, komunikaci a ochotu ke spolupráci dané firmy. Na základě zpracovaného projektu a dalších informací by firma měla být schopna zpracovat reálný položkový rozpočet.
Po obdržení rozpočtů je dobré porovnávat jednotlivé cenové nabídky bez tzv. subdodávek. Mnoho firem má tendenci tyto subdodávky (okna, dveře, podlahové krytiny, obklady, zařizovací předměty apod.) podceňovat, aby celková cena rodinného domu na klíč vypadala lépe. V návaznosti na to je také dobré zjistit, co může cenu stavby rodinného domu navýšit (např. ubytování dělníků, doprava při delší vzdálenosti od provozovny firmy apod.)
Málokdo je schopen postavit si rodinný dům výhradně z vlastních prostředků, tedy aniž by se musel zadlužit. Spolupracovat při financování stavby s důvěryhodným finančním poradcem je proto téměř nezbytné. Zásadní otázkou pro financování stavby je systém úhrad stavebních prací. Především zavedené firmy s dlouhou tradicí a množstvím realizací nepožadují zálohové platby, ale klient s nimi platí dům po částech až po provedení jednotlivých částí, má tak možnost kontroly. V návaznosti na to si nezapomeňte zajistit stavební dozor, jehož služby se Vám mohou významně vyplatit.
V případě, že nemáte ani s případnou hypotékou dostatek prostředků pro pořízení domu na klíč, není problém pořídit si dům do určité fáze, některé dokončovací práce na čas odložit nebo si zajistit ve vlastní režii. Mnozí klienti se rádi zapojují nejen z důvodů finančních, ale především je pro ně osobně důležité se zapojit při budování vlastního domova.